Twitter Facebook Email
February 18-20, 2022 — Westin Boston Seaport District

Committee

View the list of committee members who are making Boskone a reality!

Need to contact us? If a direct email address is not listed, please send mail to info@boskone.org and address your message to the appropriate person listed below.

Committee

Chair: Sharon Sbarsky
– Assistants: Rick Kovalcik, Gay Ellen Dennett
– Extra Special Assistant: Aslan

Treasurer: Judith C. Bemis
– Deputy: Dave Anderson
– Staff: Felicia Herman, Gloria Lucia Albasi
E-commerce: Sharon Sbarsky
Guest Liaison: Laurie Mann
Debriefing: David G. Grubbs
Hotel: Gay Ellen Dennett
Staff: Jim Mann, Ben Yalow
Space Planning: Chip Hitchcock
Discord Coordinators: Kristin Seibert & Mike Rafferty

PROGRAM
Program Director: James Boggie
Deputies: Erin Underwood, Priscilla Olson,
Staff: Bob Devney, Cristina Jurado, Laurie Mann, DJ Oliveira, Ana Rüsche, Jennifer Williams
Autographing: Seth Breidbart
Program Ops: Tim Szczesuil
Program Ops Staff: Brenda Noiseux
Pocket Program: Skip Morris
Text:
Graphics/Layout:
DragonsLair: Jan Dumas
Staff: Rebecca Harris Brumderger
Filk: Ellen Kranzer
Gaming: Bill Todd

EVENTS
Events Director:
David D’Antonio
Events Staff: Jeff Warner
Friday Evening Event:
Guest Introductions: Laurie Mann & David G. Grubbs
Guest Introduction MC: David G. Grubbs
– Reception:
Gay Ellen Dennett
Awards Ceremony Script: David G. Grubbs
Awards Ceremony MC: David G. Grubbs
Plaques & Awards:
Tony Lewis

GALLERIA/EXHIBITS
Art Show: Andrea Senchy
Setup/Teardown: Chip Hitchcock
–– Assistant: Jeff Keller
–– Staff:
Mail-in Art: Ira Donewitz
Auctioneer:
– Staff: usual suspects from the P.E.C.F.A.S.C.
Exhibits:

Author Alley Coordinator: Suford Lewis
Dealers Room Coordinator: Suford Lewis
Advisor:
– Assistant:
Fan Tables:
Geri Sullivan
Con Suite: Michael Kerpan
Staff: Maria Eskinazi, Michael Rasnick

SERVICES
Information & Volunteers: Wes Brodsky
Staff:
Access Services: Jan Dumas, Rick Kovalcik, Kristin Seibert
Staff:
Den:
Joni Brill Dashoff
– Staff:

Coat Check (aka NarniaCon): Kristin Seibert
– Guard Lion:
Aslan
– Staff:
Kylie Selkirk,  Amanda Coakley, Yakira Heistand, Michael Rafferty, Bartender Bot
– NarniaCon’s Scavenger Hunt:
Narniacon
Pre-registration:
Dave Cantor
– Pre-reg software:
Badge Design:
Geri Sullivan
Badge Production:
Rick Kovalcik & Geri Sullivan
At-Con Registration:
Richard Duffy
Deputy and Technical Assistant:
– At-con Software:
– Staff:

Logistics: Rick Kovalcik
Staff: David G. Grubbs, Tim Roberge, Kristin Seibert, Kelly Persons
Office: Ann Broomhead
Setup of Vonage Telephone: Dave Anderson
Assistant:
Sign Shop: Robert Luoma
– Staff:
Ribbons:
Sharon Sbarsky
Marketing: Adam Beaton
Shopping: Dave Anderson [see what kind of Shopping we do for Boskone]

TECHNICAL SERVICES
Technical Coordinator:
Peter Olszowka
Main Stage Coordinator: Tom Dings
Outbound Streaming Coordinator: K Wiley
Virtualization Software: Paul Kraus
Recording Wrangler: Eric “Dr. Gandalf” Fleischer
Staff: *hobbit*
Tech Staff and Volunteer Coordinator: Beth Kevles
General Tech Staff: *hobbit*, Fred Bauer, Lisa Hertel, Jim Housel

PUBLICATIONS
Flyer/Ad Design: Geri Sullivan
Newsletter/Progress Reports (pre-con): Erin Underwood
Newsletter/Helmuth (at-con): Tony Lewis
Souvenir Book Editor: Lis Carey
Assistant Editors:
Designer: Errick Nunnally
Advertising Sales: Pam Burr
Social Media: Adam Beaton
Mobile Schedule Publication: Mary Olszowka
Website:
Tim Szczesuil

NESFA
NESFA Sales: Robert Luoma
Staff: Kelly Persons
Advance Sales:
Cash Register Wrangler: Dave Anderson
Assistant:
Email Liaison:
Short Story Contest: Steven Lee
First Readers: Chip Hitchcock, Ann Crimmins, Rick Katze, Kelsey Pouk, David G. Grubbs
Judges: Tamsyn Muir, Tim Griffin, Elaine Isaak
Skylark Award: Joe Ross
– Award acquisition: Tony Lewis
Gaughan Award:
Not awarded this year